Ev sauna fiyatları

Maliyetlere gelince sauna yapımı fiyatları 5.000 TL ile 50.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Bu fiyatı büyük oranda sauna alanının büyüklüğü ve tercih edilen ısıtma sistemi etkiliyor.
En küçük sauna:
1 m2’lik bir yere sauna yapılabilir ama 1.5 m2’nin altında bir alana sauna yapılmaması tavsiye edilir. Ev tipi en büyük sauna: Ekonomik olması (Sauna maliyeti + elektrik) için en fazla 6.5 m2’lik bir sauna alanı tavsiye edilir.

Evde sauna olur mu?
Evde sauna keyfini yaşabilmek için genellikle mevcut alanların saunaya dönüştürülmesi ön plandadır. Öncelikle ihtiyaç fazlası kullanılmayan bir banyo, 2. tuvalet, merdiven altı boşlukları veya evinizde aktif olarak kullanmadığınız bir bölüm sauna yapımı için genellikle uygundur.

Sauna ne kadar elektrik yakar?
5 m3 sauna hacmine sahip ev tipi bir sauna için 3.6 kw’lık bir sauna sobası elektrik tüketimi 1 saatlik çalışma sonucunda 2022 elektrik tüketim fiyatlarına göre ortalama 5-8 TL’lik bir elektrik harcamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sauna Nasıl kullanılır başlıklı makalemizde Sauna Nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Avatar
sever sauna