KONUTLARDA ÖNERDİĞİMİZ SAUNA AHŞAP MALZEMELERİ

Oturma ve yaslanma panellerinde kullandığımız ağaç Apachi (Ayous) dir.

Özelliği: Afrika kökenli bir ağaç olup krem beyaz ile açık saman sarısı arasında bir renge sahiptir. Budaksız reçinesiz ve düz damar dokuludur.Yumuşak bir yüzeye sahip olması vede yüksek sıcaklıklarda üzerinde ısıyı barındırmamasından dolayı sauna üretiminde en yaygın olarak kullanılan ağaçtır. Genellikle saunanın iç donanımlarında kullanılır. Ayous ağacı saunanın en önemli ahşabıdır, saunayı kullanan kişinin cildi direkt veya dolaylı olarak mutlaka bu ahşapla temas edecektir. Bu bakımdan İç donanımlarda ve oturma guruplarında mutlaka apachi kullanılmalıdır. Başka tür ahşapların kullanılması durumunda saunayı kullanırken cildinizin herhangi bir bölgesi ahşaba temas ettiginde yanma dumu söz konusu olur. Saunayı kullanan kişi saunadan istediği gibi faydalanamaz, ayrıca böyle bir durumda apachi yerine kullanılan ağaç bu aşırı sıcağa ve nemli ortama fazla uzun bir süre dayanamayacak ve mutlaka zamanla deforme olacaktır.

Apachi (Ayous) ağacı, mobilya yapımı, kaplama, iç mekan dekorasyonu, kaplama malzemeleri ve zanaat projeleri gibi birçok uygulama için kullanılabilecek çeşitli özelliklere sahip bir ahşap türüdür.

Bir önceki yazımız olan Ahşap Sauna başlıklı makalemizde Ahşap, Ahşap Sauna ve Sauna ahşap hakkında bilgiler verilmektedir.

Avatar
admin